Osteotomia korekcyjna to rewolucyjny zabieg, który w niektórych przypadkach może być alternatywą dla endoprotezy. Osteotomię wykonuje się u pacjentów, u których zmiany zwyrodnieniowe nie są jeszcze bardzo zaawansowane, ale leczenie farmakologiczne i rehabilitacja nie przynoszą oczekiwanych efektów. Pacjenci kwalifikowani do zabiegu muszą spełniać szereg wskazań, które zwiększają szansę na to, że osteotomia zakończy się sukcesem i powrotem do aktywności fizycznej. Jak w rzeczywistości wygląda powrót do sprawności po zabiegu?
Ważne pierwsze godziny
Bezpośrednio po zabiegu osteotomii staw jest obrzęknięty i bolesny. Staw może też być zesztywniały. W związku z tym po zabiegu powinno się jak najszybciej podjąć działania, które poprawią stan stawu kolanowego. Takim działaniem może być terapia Ciągłego Ruchu Biernego, czyli continuous passive motion. Wykorzystuje się w niej specjalne szyny rehabilitacyjne CPM. Dzięki nim można wykonywać ćwiczenia bierne, ale bez angażowania mięśni w generowanie ruchu. Szyny używa się 2 do 3 razy dziennie przez 1 do 3 godzin. Pierwszymi efektami terapii jest zmniejszenie obrzęku oraz skrócenie potrzeby zażywania środków przeciwbólowych. Szynę CPM należy stosować nawet przez kilka tygodni po zabiegu. Dokładny czas zostanie określony przez rehabilitanta na podstawie indywidualnych postępów pacjenta.
Na początek bez wysiłku – odciążenie
Przez kilka pierwszych tygodni po zabiegu nie należy obciążać stawu. Oznacza to, że przy poruszaniu się nie powinno się stawiać ciężaru na leczonej nodze. Właśnie z tego powodu pacjent powinien chodzić ze wsparciem kuli łokciowych. Najczęściej używa się ich przez cztery do sześciu tygodni, ale jest to uzależnione od postępu rehabilitacji. Pacjenci, którzy ciężko pracują na swój powrót do formy, mogą liczyć na szybsze efekty. Na tym etapie nie wchodzą w grę ćwiczenia, które obciążają staw kolanowy. Rehabilitacja przebiega głównie w pozycji leżącej lub siedzącej.
Do biegu. Gotowi? Start!
W końcu ćwiczenia z rehabilitantem stają się coraz bardziej intensywne i obciążające operowany staw kolanowy. Średni powrót do aktywności fizycznej po osteotomii korekcyjnej kolana zajmuje trzy miesiące. Czas ten jest ściśle uzależniony od przebiegu rehabilitacji. Osoby, które nie ćwiczą z rehabilitantem i nie korzystają z szyn CPM potrzebują więcej czasu, by wrócić do formy i dłużej borykają się z dolegliwościami bólowymi.