Jak wrócić do sprawności po artroskopii kolana?

Artroskopia to zabieg małoinwazyjny. Przeprowadza się ją w wielu przypadkach, bo ryzyko powikłań po zabiegu jest niewielkie, a powrót do sprawności dość szybki. To ciekawa alternatywa dla tradycyjnych operacji przeprowadzanych na otwartym kolanie. Obecnie w miarę możliwości odchodzi się od nich i zastępuje się je właśnie artroskopią. Jak wygląda powrót do sprawności po takim zabiegu? Co robić, by szybko wrócić do formy po artroskopii?

Szybki powrót do domu

Hospitalizacja po zabiegu nie jest konieczna. Pacjent może wrócić do domu jeszcze tego samego dnia lub następnego. Wiele zależy od tego, o której godzinie był przeprowadzony zabieg. Jeśli był on przeprowadzony w godzinach popołudniowych, to oczywiście nikt nie będzie wypraszał pacjenta w środku nocy, ale poczeka on w szpitalu do rana. Szybki powrót do domu oznacza, że ciężar rehabilitacji przypada głównie na pacjenta.

Problem z opuchlizną

Po zabiegu artroskopowym można spodziewać się opuchlizny. Utrzymuje się ona od tygodnia do 14 dni. Dopóki ona występuje, stawu nie powinno się zanadto obciążać i męczyć. Żeby szybciej pozbyć się opuchlizny i zmniejszyć dolegliwości bólowe, warto korzystać z szyny rehabilitacyjnej CPM. Służy ona do przeprowadzanie terapii Ciągłego Ruchu Biernego, czyli continuous passive motion. Terapia ta polega na wykonywaniu powtarzalnych ruchów, które są wymuszane przez ruch szyny. Jest to generowanie ruchu bez udziału mięśni. Dzięki temu rehabilitację można rozpocząć w pozycji leżącej już kilka godzin po zabiegu. Szyna rehabilitacyjna pomaga w pozbyciu się opuchlizny i w zmniejszeniu sztywności kolana. To wszystko ma swoje przełożenie w szybszym powrocie do formy i aktywności fizycznej.

Bez obciążeń

Mimo że zabiegi artroskopowe nie są inwazyjne, to nie kolano po operacji należy oszczędzać. Z tego też powodu powinno się unikać jego obciążania. Bezpośrednio po zabiegu oraz kilka tygodni po nim, należy poruszać się włącznie przy wsparciu kuli ortopedycznych. Dzięki nim można przenieść ciężar ciała na zdrową nogę. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o to, jak długo trzeba się poruszać o kulach. Wszystko zależy od postępów rehabilitacji. Jeśli jest ona prowadzona konsekwentnie i rzetelnie, to można spodziewać się szybszego powrotu do formy sprzed zabiegu.