Jeśli Ciebie lub kogoś z Twojego najbliższego otoczenia czeka osteotomia korekcyjna, to z pewnością szukasz właśnie informacji o niej. Nie ma w tym nic złego. To normalne, że chcesz wiedzieć więcej i szukasz wiedzy w sprawdzonych źródłach. W tym artykule wyjaśnimy, czym jest osteotomia korekcyjna, kiedy jest wykonywana i jakie są jej konsekwencje.
Nowoczesna metoda
Osteotomia to bardzo innowacyjna metoda leczenia operacyjnego. Polega ona na nacięciu kości pod odpowiednim kątem i wstawieniu biopłytki, której zadaniem jest mechaniczna korekcja nieprawidłowości. Chodzi o to, by zrekonstruować prawidłową budowę kości (zlikwidować szpotawość lub koślawość) i umożliwić pacjentowi powrót do sprawności fizycznej. Osteotomia korekcyjna może być przeprowadzana na różnych częściach ciała – kolanie, biodrze, żuchwie, haluksie, a nawet na nosie.
Pod potoczną nazwą osteotomii kolana mieści się kilka zabiegów – osteotomia rzepki i osteotomia podkolanowej, czyli osteotomia korekcyjna kości piszczelowej lub kości udowej. Oba te zabiegi odbywają w okolicy stawu kolanowego i mogą wpłynąć na jego sprawność.
Kiedy przeprowadza się osteotomię kolana?
Może się wydawać to osobliwe, ale osteotomia podkolanowa to zabieg, który najczęściej jest polecany osobom aktywnym fizycznie pomiędzy 40 a 50 rokiem życia. Właśnie wtedy odzywają się zmiany zwyrodnieniowe i przeciążeniowe. Problem ten objawia się bólem przy poruszaniu się i przy wykonywaniu aktywności fizycznej, która wcześniej przebiegała bez przeszkód. Początkowo stosuje się ostrzykiwania kolana i rehabilitację. Jeśli nie przynosi to efektów, to w grę wchodzi osteotomia. Tutaj należy podkreślić, że zabieg ten jest mniej inwazyjny niż wstawienie endoprotezy kolana i wykonuje się go wtedy, gdy stan kolana nie jest jeszcze bardzo niepokojący.
Osteotomii nie mogą być poddane osoby otyłe, chorujące na cukrzycę, osteoporozę, choroby reumatoidalne, uzależnione od nikotyny oraz powyżej 60 roku życia. Przeciwskazania te sprawiają, że w rzeczywistości osteotomia jest kierowana do dość wąskiego grona osób.
Jak wygląda zabieg?
Osteotomię korekcyjną poprzedza artroskopia wziernikowa. Pozwala ona na ocenę kondycji stawu od środka. Lekarz może obejrzeć staw i stwierdzić, czy osteotomia wystarczy oraz jak powinna zostać przeprowadzona. Jego zadaniem jest też obliczenie dokładnego kąta, pod jakim należy ustawić kość. Sam zabieg odbywa się pod ciągłą kontrolą RTG, co pozwala lekarzowi na wyznaczenie odpowiednich miejsc cięcia. Sam zabieg trwa do 90 minut. Do pierwszych ćwiczeń i rehabilitacji można przystąpić na drugi dzień po zabiegu. Wtedy właśnie jest najlepszy moment, by sięgnąć po szyny CPM, które umożliwiają terapię Ciągłym Ruchem Biernym. To najskuteczniejsza terapia, którą można wprowadzić jeszcze przed tym, jak pacjent opuści szpital. Specjaliści oceniają, że przy prawidłowo prowadzonej rehabilitacji, pacjent może wrócić do aktywności fizycznej – w tym też biegania – już po trzech miesiącach od osteotomii korekcyjnej.