Zabiegi artroskopowe są przeprowadzane coraz częściej. Są to zabiegi małoinwazyjne, które umożliwiają leczenie operacyjne kolana, ale bez konieczności otwierania go. W związku z tym nie ingeruje się w tkanki miękkie dookoła stawu kolanowego. To z kolei skraca czas potrzebny do rekonwalescencji po zabiegu. Co musisz o nim wiedzieć? Jak wygląda i kiedy się go przeprowadza?
Najczęściej na skutek urazu
Zabieg artroskopowy kolana najczęściej jest wykonywany jako leczenie urazu tego stawu. Kontuzje te mogą być spowodowane amatorskim i zawodowym wykonywaniem sportu, wypadkami w pracy oraz wypadkami komunikacyjnymi. tez przeciążeniem kolana Zabieg artroskopowy wykonuje się też czasami przy zwyrodnieniach stawu, które nie są bardzo zaawansowane, ale nie reagują na leczenie farmakologiczne i rehabilitację.
Wskazania do przeprowadzenia zabiegu:
- rozdarta łąkotka,
- rozdarcie i uszkodzenie przedniego i/lub tylnego więzadła krzyżowego,
- przemieszczenie lub zwichnięcie rzepki,
- stan zapalny lub uszkodzenie błony maziowej,
- usunięcie torbieli Bakera,
- usunięcie odłamków złamanej chrząstki stawu kolanowego.
Jak przez dziurkę od klucza
O artroskopii często mówi się, że jest to zabieg przez dziurkę od klucza i przy zamkniętych drzwiach. Wyjaśnijmy sobie, jak wygląda ten zabieg, a z pewnością zrozumiesz, że to porównanie jest wyjątkowo trafne. Artroskopia polega na zrobieniu w skórze dwóch (lub trzech) nacięć długości około 1 cm. Przez jedno nacięcie wprowadza się sztywny i cienki element z kamerą. Przez kolejne nacięcia wsuwa się specjalne narzędzie, które umożliwia manipulowanie we wnętrzu kolana, ale bez jego otwierania. To zabieg bardzo precyzyjny, który pozwala na szybkie odzyskanie sprawności. Warto też pamiętać, że blizny po operacji są niewielkie.
Po zabiegu
Artroskopia nie wymaga hospitalizacji. W kilka godzin po zabiegu pacjent może już wrócić do domu. Operowane miejsce po prostu zabezpiecza się przy pomocy opatrunku. Nie oznacza to jednak, że staw kolanowy powinien być obciążany. Przez przynajmniej tydzień pacjent powinien chodzić z kulami łokciowymi, choć niektóre źródła podają, że o kulach powinno się chodzić od 6 do 8 tygodni. W zależności od zniszczenia kolan. Po zabiegu najprawdopodobniej wystąpi opuchlizna kolana, która może utrzymywać się do dwóch tygodni.a czasami dużo dłużej W tym czasie nie należy nadwyrężać stawu i oraz należy ograniczyć jego aktywność. Do pełnej sprawności wraca się w okresie od miesiąca do roku. Czas ten można skrócić dzięki prawidłowo przeprowadzonej rehabilitacji. W pierwszej fazie po zabiegu warto postawić na terapię Ciągłego Ruchu Biernego. Przeprowadza się ją przy użyciu szyn CPM. Umożliwiają one generowanie ruchu bez angażowania mięśni. Ich stosowanie zmniejsza obrzęk i dolegliwości bólowe. Równocześnie zmniejsza też sztywność kolana. To wszystko wpływa na szybszy powrót do aktywności i sprawności sprzed zabiegu.