Skuteczna rehabilitacja po operacji kolana – porównanie szyny CPM i ćwiczeń ze specjalistą

Po zabiegu wstawienia endoprotezy kolana konieczna jest rehabilitacja. Ma ona kluczowe znaczenie dla szybkości, z jaką pacjent wróci do sprawności. Im szybciej zacznie ćwiczyć, tym ma większe szanse na szybkie pozbycie się obrzęku, dolegliwości bólowych oraz zmniejszenie sztywności stawu i przywrócenie funkcji operowanej kończyny. W pierwszym okresie po wstawieniu endoprotezy stawia się na na szybkie zwiększenie zakresu ruchu w operowanym stawie co skutecznie uzyskuje się przez ćwiczenia bierne stawu kolanowego. Można je wykonywać samodzielnie, ale ze wsparciem szyny CPM albo z rehabilitantem. Które z tych rozwiązań daje lepsze efekty? Czym się od siebie różnią a co je ze sobą łączy?

Idealna powtarzalność

Szyna do ćwiczeń biernych stawu kolanowego to urządzenie, w które wkłada się leczoną nogę. Zapina się na niej specjalne pasy, które stabilizują i przytrzymują nogę w czasie wykonywanych ruchów. Szyna na nogę ma możliwość ustawienia prędkości ruchów, kąta zgięcia i wyprostu stawu oraz czasu pomiędzy poszczególnymi ruchami. Urządzenie samo dba o to, by ruch był powtarzalny i nieprzerwany. Dzięki temu właśnie szyna rehabilitacyjna wpisuje się w terapię Ciągłego Ruchu Biernego, czyli Continous Passive Motion. Takie leczenie jest zalecane po zabiegach artroskopowych, osteotomiach korekcyjnych, rekonstrukcjach wiązadeł i właśnie – po wszczepieniu endoprotezy stawu kolanowego.

Jak łatwo się domyślić, rehabilitacja prowadzona przez specjalistę nie może mieć charakteru ciągłego, więc już z definicji nie może wpisywać się jako element terapii CPM. Współpraca z fachowcem jest niezwykle ważna, bo zadaniem rehabilitanta jest wsparcie w prawidłowym ustawieniu szyny CPM i pokazaniu pacjentowi jej możliwości. Chodzi przecież o to, by staw kolanowy został rozruszany w sposób przemyślany i niegwałtowny. Rehabilitant może też wykonywać z pacjentem ćwiczenia bierne kolan, które mogą wspomóc terapię przy użyciu szyny. Jednak jak łatwo się domyślić, ruchy wykonywane przez człowieka nigdy nie będą tak powtarzalne jak te wykonywane przez maszynę.

Czas używania

Tutaj trzeba jednak podkreślić największą różnicę – szyna CMP może być stosowana przez dłuższy czas. Pacjent może ćwiczyć samodzielnie nawet 2 do 3 razy dziennie przez czas 1  do 1,5 godzin. W sumie daje to nawet 4,5  godzin ćwiczeń na dobę. Stąd też nazwa terapii Ciągłego Ruchu Biernego.

Współpraca z rehabilitantem w takim wymiarze godzin jest właściwie niemożliwa. Fizjoterapeuta to też człowiek – potrzebuje odpoczynku i czasu na regenerację własnych sił. Z pewnością pod opieką ma też wielu innych pacjentów, więc jego czas pracy musi być podzielony na każdą z osób, która potrzebuje wsparcia w powrocie do sprawności.

Szyna CPM – cena

Przyjrzyjmy się też cenie rehabilitacji stawu kolanowego. W przypadku zdecydowania się na szynę CPM trzeba liczyć się z wydatkiem w przedziale od 5000 do 38 000 złotych. To całkiem duża kwota, która dla wielu osób może okazać się zaporową. Z tego powodu warto wiedzieć, że szynę rehabilitacyjną można po prostu wynająć. To bardzo rozsądne rozwiązanie, bo szyna jest potrzebna tylko przez kilka tygodni bezpośrednio po zabiegu. Później – nie przyda się już do niczego. Nie ma więc większego sensu wydawania tak dużych pieniędzy, by po kilku tygodniach szyna trafiła gdzieś do piwnicy czy na strych.

Szyna rehabilitacyjna CPM z wypożyczalni to urządzenie sprawdzone i pewne. Taki sprzęt jest regularnie serwisowany i kontrolowany. Dzięki temu można mieć pewność, że działa dokładnie tak, jak powinien.

Z całą pewnością możemy też stwierdzić, że godzina wypożyczenia szyny wiąże się z dużo niższym kosztem niż godzina pracy z rehabilitantem.

Podsumowanie porównania

Każdy, kto przygotowuje się do operacji kolana, z całą pewnością chciałby jak najszybciej wrócić do sprawności. Jest to jednak dość trudne, bo staw kolanowy odgrywa niezwykle ważną rolę w ruchu człowieka. Rehabilitacja jest w tej sytuacji kluczowa.  

Pamiętajmy, więc by odpowiednio dbać o siebie i dać sobie samemu szansę na sprawne stawy. Najlepszym i najskuteczniejszym rozwiązaniem w tym wypadku jest postawienie na zalecaną przez fachowców terapię CPM oraz bezpośrednią pracę z rehabilitantem. Szyna na całą nogę może być stosowana już w kilka godzin po zabiegu. Długotrwałe ćwiczenie z nią pomoże zmniejszyć obrzęk stawu, zmniejszyć jego sztywność, zwiększyć zakres ruchu i przy okazji może też skrócić czas zażywania leków przeciwbólowych. Warto jednak pamiętać, że korzystanie z szyny nie zwalnia z kontaktu z rehabilitantem, który prowadzi terapię i decyduje o jej kolejnych etapach.

Angielski Polski Ukraiński